Logo
Portal Dinozor
3 yıllar önce
Theropodlar dinozorlar türleri

Theropodlar iki ayak üzerinde yürüdüler ve etoburlardı. “Theropod”, “canavar ayak” anlamına gelir ve bunlar Allosaurus ve T.rexdahil en korkunç ve en tanınmış dinozorlardan bazılarıdır.
Bilim insanları, Giganotosaurus ve Spinosaurus gibi büyük theropodların kendi avlarını mı yoksa leş mi yediklerini merak ettiler. Kanıtlar fırsatçı avcı olduklarına işaret ediyor.Bu dinozorlar başkalarının avlarını düşürerek beslenirken aynı zamanda etrafta yatan leşleri de yemekten çekinmemişler. Fosil avcıları,bu devasa dinozorların kemiklerinde ısırık izleri bulduğunda böceklerin yamyamlığa karışıp karışmadığını merak ettiler. Fakat sonradan anlaşıldı ki bu hayvanlar kendi türlerini temizlemiş olabilirler, ancak kendi başlarına hiç avlanmadılar.
Portal Dinozor
3 yıllar önce
Kalça kontrolü

Dinozor fosilleri ilk olarak 19. yüzyılda tanındı. Paleontolog Richard Owen, 1842’de “korkunç” ya da “korku verici derecede büyük” anlamına gelen Yunan dinozorlarından türetilen dinozor terimini ve “kertenkele” ya da sürüngen anlamına gelen “sauros” kelimesini kullandı. Bilim insanları dinozorları kemiklerin kalçalarındaki yapıları üzerine ikiye ayırarak sınıflandırıyorlar: Saurichians (sürüngen-benzeri kalça kemerliler) ve Ornithischians (kuş-benzeri kalça kemerliler).Bu saurischian ve ornitischian gruplaması artık tartışmalıdır. Daha fazla bilgi için aşağıdaki “Güncel Aile ağacı” bölümüne bakın.

Tanınmış dinozorlar türleri – Tyrannosaurusrex, Deinonychus ve Velociraptordahil – Saurischian dinozorları grubunda yer alır. Bu “sürüngen – kalçalı” dinozorların ilkel hayvanlara benzer şekilde ileriye dönük bir leğen kemiği vardır. Genellikle uzun boyunlu, büyük ve keskin dişleri, uzun ikinci parmakları ve diğer parmaklardan uzakta yer alan güçlü bir başparmağı vardır.
Saurischians iki gruba ayrılır – Sauropod denilen dört ayaklı otçullar ve theropod olarak adlandırılan iki ayaklı etoburlar (yaşayan kuşlar theropod soyundadır).
Portal Dinozor
3 yıllar önce
Uçan Dinozorlar

Sadece büyük, klasik dinozorların soyu tükenmiş durumda. Uzmanların çoğu kuşların yaşayan dinozorlar olduklarına inanırlar. Bir dahaki sefere bir güvercin üzerine pislediğinde bunu düşün.
Fosiller, daha gelişmiş dinozorların bazılarının tüylere ya da tüy benzeri vücut örtülerine sahip olduğunu ancak çoğunun uçamadığını ve muhtemelen süzülemediklerini bile gösteriyor.
Uzun süredir ilk kuş olarak kabul edilen Arkeopteriks(bu durum kesin olmasa da), 2016 Omurgalı Paleontolojisi Derneği ‘nde yayımlanan araştırmaya göre muhtemelen kendisini yerden bir miktar kaldırabilir ancak uzaklara uçamazdı. Tüyler uçmak için değil de kuşlara benzer bu dinozorların yavruyken sıcak kalmalarına ya da diğer kişilere sinyal göndermelerine yardımcı oluyordu.

Birçok insan, pterozor denilen nesli tükenmiş sürüngenlerin dinozor olduğunu düşünüyor. Onlar dinozorların en yakın akrabalarıydılar fakat teknik olarak dinozorlar değillerdi.Pterosaurların içi boş kemikleri, göreceli olarak büyük beyinleri ve ön ayaklarında basamaklar şeklinde sıralanan, kolları boyunca uzanan deri kanatları vardı. Böylesine ayrıntılı kafa yapıları ve diş eksikliği bulunan canlılar Pterodaktil(bir tür kanatlı dinozor) ailesinde bulunur. Pterozorlar deniz sürüngenleri ve diğer uçamayan dinozorları ile birlikte65 milyon yıl önce gerçekleşen kitlesel yok oluşa kadar hayatta kaldılar.
Portal Dinozor
3 yıllar önce
Çoğu insan dinozorları büyük, vahşi ve soyu tükenmiş sürüngenler olarak düşünür. Bu büyük ölçüde doğrudur ancak bazı yanlış bilinen şeyler de var. Dinozorlar farklı şekil ve boyutlardaydılar. Onlar tüm zamanların en büyük kara hayvanlarıydı fakat çok sayıda dinozor hindiden daha küçüktü. Dinozorlar ilk olarak 247 ila 240 milyon yıl önce ortaya çıktılar. Uçan dinozorlar dışında nesillerinin tükendiği 65,5 milyon yıl öncesine kadar Dünya’ya hükmettiler. Bilim insanları ne olduğu konusunda tamamen aynı fikirde değiller ancak nesillerinin tükenmesi bir asteroid etkisi, patlayan volkanlar, iklim değişikliği ve muhtemelen diğer faktörleri içeren birden fazla nedene bağlı.