Siri bilindiği gibi Apple firmasının iphone ve ipad türevi cihazlarda kullandığı bir tür sanal yardımcı. Ses komutlarına cevap veriyor, sesle komut alıyor ve telefon üzerinden aktif edilebilecek komutları işlemeye çalışıyor.

Uzun zamandır aralıklarla olsa siri ile bazı uygulamaları kullanan insan sayısı gittikçe artmaya devam ediyor. Siri her geçen gün daha çok dünya diline adepte oluyor ve onlarıda çevirebiliyor.

Siri hakkında detaylı ve güncel bilgiler buradan ulaşabilirsiniz.

Bundan bir yıl kadar önce başlayan sirinin kendi kendine aktif olması, bu günlerde sıklıkla olmaya başlamış durumda.

O kadar çoğalmış durumda ki bu sorunu yaşamayan nerede ise yok gibi.

Peki bu durum neden olabiliyor.

 • Siri sese duyarlı olduğu için sesden komut almadan açıldığına göre bir tür frekanslada açılabiliyor olmalı. ( Ses bir frekans olduğuna göre )
 • Siri gizli görevlerlede uğraştığı için bu görev programında bir bug ( hata ) oluştu ve sürekli gizli açılması gerekirken alenen açılmaya başladı.
 • Ortamdaki bazı gizli kelimeler bazı gizli uygulamaları tetiklemesi gerektiği için gizli kelimeyi duyduğunda açılmaya başladı.

Sirinin milyonlarda aktif telefonda kullanılıyor olması bu tür gizli dinlemelerde nasıl bir etki oluşturabilir.

Siri kendi kendine neden açılıyor?

İkinci bir siri vakası daha…

Siriden başka türlüde kuşkulanmama sebep olan bir olay daha mevcut.

Hiç bir ortamda yazmadığım ve internet ortamında hiç arama yapmadığım halde bazı konuşmalarımda geçen kelimelere göre internette dolaşmalarım sırasında bu kelimelere göre reklamlar görmem oldu.

Bu ilk başta dikkatimi çekmemiş olacak ki rastlantısal demiştim. Ancak dikkat ettiğimde kesinlikle konuşmalarımda geçen kelimelere göre reklamlar görüyorum. Oldukça ilginçti 🙂

Siri kendi kendine nasıl aktif oluyur ?

sosyal bir araştırma yaparak kendiniz test edin…

Konuyu twitter üzerinden sosyal araştırma halinde taradığımda da aynı sorunu yaşayan birçok insana rastlamam bu konunun gerçekten bir gizli dinleme ve pazarlama tekniği olduğuna kanaat getirdim.

Bir şekilde böyle bir düzen kurulmuş. Aslında oldukça masum bir uygulama gibi duruyor değil mi ?

Pek öyle olmasa gerek… Çünkü böyle bir uygulamanın uzaktan komut alabildiğini gösterir. Bu durumu şöyle bir örnekle açıklayalım.

Yapay zeka insanlığın düşmanı mı olacak, yardımcısı mı ?

Acil bir durum ( örnek büyük bir deprem, savaş, sel baskını vs ) da siri uygulaması ile tüm bölgedeki telefonları kapatabilir veya tüm telefonları belli bir yeri aramaya zorlayarak gsm şebekelerinin çökmesine sebep olabilir.


Bu pragraf yazı yazıldıktan bir gün sonra eklenmiştir. Haber araştırmaları sırasında rastlanmıştır.

Bu durum sanırım başkalarının da dikkatini çekmiş olacak ki bazı araştırmacılar siride bir güvenlik açığı bulmuşlar.

Belli frekanslarla ses takliti yaparak bu açığı görülebilir hale getirmişler. Siriye frekansla komut göndermişler ve işletmişler. Bu yukarıda yazdığımı teoriyi gerçeklemiş oluyor.

Bu olaya “dolphin attack” ismi verilmiş.

Bir diğer uygulama durumu…

Haber sitelerinde gündeme gelmeye başlamış…

http://www.zdnet.com/article/alexa-cortana-google-siri-user-watch-out-for-these-inaudible-command-attacks/


Yapay zeka – SİRİ mi ?

Yapay zeka olarak siri yazılımı bir data sağlayıcı olarak kullanılabilir mi ?

Yapay zekayı zorlayan hangi sorular olabilirdi ?

Yapay zekanın en zorlandığı konu mantık dışı ve aptalca sorular üzerine yapabildikleri. Yapay zeka bu tür sorularda mantıklı düşünce ürettiği için bu konulara bağlı büyük sorunlar yaşanmakta. Bunu aşmak için apple ve benzeri uygulamalar ile toplumlardan bu tür soruların datası toplanmış oluyor. Bunu neden yazıyorum, çünkü appleın asistanı ile ilk tanışan toplumlarda hep aynı şekilde ne kadar aptalca ve mantık zorlaması sağlayacak soru varsa bu uygulama üzerine yüklenmiş.

Son günlerde dünya liderleri ve büyük tanınmış kişilerin dünya ve insanlığın en büyük tehlikesinin yapay zeka olarak görülmeside oldukça manidar.

Önümüzdeki günlerde siri ve benzeri uygulamaları dikkatle takip edin ve edindiğiniz tecrübeleri bizimle paylaşın…

.

9 YORUMLAR

 1. Belki yapay zeka bizim için zararlı ama bu sürecin engellenebileceğini düşünmüyorum. Ne yaparsak yapalım yapay zeka daha çok gelişecek ve hayatımıza daha çok girecek. Geçmişte matbaaya da karşı çıktılar ama sonunda uyum sağlamaktan başka çare kalmamıştı. Kötü olan birşey de insanın potansiyelini gitgide daha da unutması. Sözün yerini yazının almasıyla bile çok şey kaybetti insanlık ama yapay zeka bizden daha çok şey alacak.

  • Yapay zeka keşke matbaa kadar zararsız olsa 🙂
   Bir zeka kendi kendine karar verme aşamasına ulaştığında ilk önce egosunu yaratır. Arkasından kendini korumayı öğrenir sonrada düşmanlarını yok eder. Aynı insanın yaratılışı gibi…
   .

 2. Ben yapay zekanın hayatımıza girmesinin önlenemez olduğunu düşünüyorum. Devamlı daha da geliştiriliyor ve belki denildiği gibi kendi kendine de gelişiyor. Peki ya bu önlenebilir mi, bir şekilde yapay zeka uygulamaları bırakılıp tamamen hayatımızdan çıkarılabilir mi?

  • Yapay zekanın engelenebileceğini sanmıyorum.
   Belki BM gibi bir kuruluş yapay zeka anayasa hazırlar ve kurallar koyar o zaman risk biraz azabilir.

 3. Barcelona maçının özetini izliyorum. Spiker Messi diyor arkadan siri açılıyor. Selamlar Berkay diyor ?? Messi’yi nasıl siri olarak anladın??

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here