D

ünyamızda 2017 senesi içerisinde oldukça ilginç mevsimsel olaylar meydana gelmeye devam ediyor.

2017 batı yarım küresinde nerede ise tamamında sel ve yağmurlarla geçen bir ilkbahar ve yaz sezonu yaşamış durumda. Şu anda sonbahar ve önümüzdeki kışa yaklaşmakta olduğumuz dönem hava şartlarının gittikçe daha şiddetli hale gelmekte.

Game of thrones dizisinin meşhur ” Kış geliyor ” sözündeki en uzun kış gibi bir dönem bizi bekliyor olabilir.Bunun işaretleri ve belirtileri gün ve gün ortaya çıkmaya devam ediyor.

Kasırgalar dönemi

Atlantik okyanusundan doğarak abd kıyılarını vuran kasırgaların bu sene şiddeti ve miktarı normal döngülerin dışına çıkarak aynı anda 3 kasırgaya kadar çıktı.

Bu üç kasırga sırası ile şu şekilde Irma , Jose ve Katia. bu sıra ile abd kıyılarına ulaşmış olacak. Şu anda üç kasırgadan em güçlüsü Irma olarak görülüyor ki saatteki rüzgar hızı 300 km/h kadar ulaşmış durumda. Bu şidder bölgedeki bazı deprem ölçüm cihazlarında deprem etkisi ölçülmesine sebep olmuş.

Kasırgalarla yaşama alışmış abd vatandaşı bile şaşırmış durumda

ABD kıyıları ilk önce 25 ağustosda harvey fırtınası ile karşılaştı ve 22 kişi bu kasırga sırasında öldü. Milyonlar dolarlık hasar meydana geldi ve bazı bölgeleredeki seller nedeni ile ulaşabilmiş değil.

Arkasından Eylül ayının başında 3 kasırga harveyin arkasından tekrar aynı bölgeleri vurmaya başlayacak. Bu durum abd nin yardım kurumu FEMA nın kaynaklarını tüketmiş durumda ve bu aydan sonra gelecek bir başka felakette FEMA devre dışı kalacak.

2017 Irma, Katia ve Jose kasırgalarının aynı andaki görüntüsü

2010 yılında yaşanan 3 kasırgadan sonra aynı şekilde 3 kasırga tekrar meydana gelmiş.

2010 yılında benzer bir 3 kasırga olayı yaşanmıştı.

Harveyin abd yi vurması sonrasında abd başkanı rezerv petrol kaynakları açmak durumunda kalmıştı. Bakalım Irma ve diğer ikisi sonrası neler yapacak. Irma harveyden 2 kat daha güçlü geliyor ve abd kıyılarına henüz bu yazı yazıldığında ulaşmamıştı. Yolu üzerindeki iki adayı (Barbuda ve St martin ) haritadan silmiş durumda.

Bir buzul çağı olabilir mi ?

2017 senesinde daha önce hiç görülmemiş bir şey daha olmuştu. Kutup bölgesinden tarihin en büyük buzulu koparak denizlerde sürüklenmeye başladı. Bu buzul halen erimeye devam ediyor. Dünya ortamına ne kadar daha suyun girmiş olduğunu hesaplayabilirsiniz.

Buzullar erirse dünya birkaç sene içinde tekrar buzul çağı yaratır.

Bu teori tamamen doğru bir teori. Buzulların erimesi ile dünyanın kapalı atmosferindeki su buharı miktarı inanılmaz oranlarda artış gösterir bu durum büyük yağışlara ve tekrar bulut oluşumuna sebep olur atmosfer o derece yoğunlaşır ki güneş ışınları yer küreye ulaşamadan atmosferdeki bu buharı ( bulutlar ) yolu ile kapatılır.

Bu durumda dünya üzerinde büyük ısı düşmeleri başlar ve buzul çağı tekrar geri gelir.

Bu dünyanın milyonlarca yıldır yaptığı bir mekanik harekettir. Buzul çağı su miktarının atmosferde azalması ile tekrar ısınan dünya bu kez kuraklık ile karşılaşacaktır. Bu döngü sürekli tekrarlanacaktır. İnsanoğlu ne kadar bu döngüye müdahale etsede yine devasa mekanik döngü bozulmadan yoluna devam edecektir.

Buzul çağı 2020 li yıllarda dünyayı sarmış olacak gibi görünüyor…

.

27 YORUMLAR

 1. Amerikan filmleri vardır böyle kasırga gelir falan herkes kaçar aha miami florida şuan aynen o filmler gibi olmuş kaçın olum lan.

 2. Eğer buzul çağı başlarsa kutuplara yaklaştıkça daha etkin olacağına göre zamanla dünya genelinde hatta gelişmiş ülkelerden dahi daha sıcak bölgelere doğru bir göç yaşanabilir mi?

  • Göç aşamasına gelmeden sanırım birçok şehir yok olur.
   Hızlı bir iklim değişimi insanları hazırlıksız yakalayacaktır. Ayrıca insanlar kendi korunma yöntemlerinin dayanacağını umut edecekleri için fazla bir göç olayı yaşanmadan buzul çağı bitecektir.
   .

 3. Amerika’yı birbirini takip eden kasırgalar vuruyor.
  “Âd kavmi azgın bir kasırga ile imha edildi.” Hâkka, 69:6.
  Tarih tekerrür edecektir

 4. Meksika körfezi yakınlarında 8.4 şiddetinde bir deprem meydana geldi.
  Deprem yorumlarından birisi aynen şu şekilde ” Bu deprem dünya ekseninde oynamalara sebep olabilir ”

  • Hocam bu “dünya ekseninde oynama-kayma” ne ifade eder? Neyi hızlandırır ya da bozar? Ve tarihte bilinen örnekleri var mıdır? Herkes haberi böyle geçmiş ama ne ifade ettiğinden bahsetmemiş.

   • Bu tip depremler dünyanın içindeki sıvı metalin içinde de dalgalanmalara sebep olur bu salınımda eksende bir kaç cm vey mm lik bir kayma meydana getirir. Bunun ölçümlenmesi yapılan deneyler ve depremler mevcut. Ancak devasa eksen boyutu yanında bu miktar bir değişim çok çok küçük kalır.

   • Üstelik 1985 depreminin yıldönümüymüş. Ve şimdi de japonya’da, ciddi olarak endişelenmeli miyiz sizce, tüm fay hatlarının harekete geçtiğinden bahsetmişsiniz?

 5. İrma kasırgasının vurduğu Barbuda Adası’ndaki evlerin %95’i yıkılmış. 24 saat içinde kasırga Jose geliyormuş! Ülke resmen bitmiş…

 6. Buzul çağları arası dönemler 10 bin ila 15 bin yıl arası sürer.Şu anda yaşadığımız da buzul çağı arası dönemdir ve başlayalı bayağı bir zaman oldu.

 7. Küresel ısıdaki artışla kutuplardan kopan buzullar,havayı yumuşatan sıcak su akıntılarını kesecek.Ani soğuma ve mini buzul çağı..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here